zahedkola ( تعداد مطالب : 1568 ) ( تعداد نظرات : 388 )
جام جم آنلاین: در دنیای امروز ورزش از اهمیت و مفهوم خاصی برخوردار است، به طوری كه سعی می‌شود در همه جا فرهنگ ورزش روزانه جا بیفتد و به این منظور تلاش برای ساخت ورزشگاه‌های بیشتر، پارك‌های در دسترس‌تر و استخرهای فراوان‌تر وجود دارد.

 

از طرفی در رسانه‌ها هم این مساله در نظر گرفته شده و روی آن كار می‌شود تا جایی كه در برخی فیلم‌ها حداقل یك صحنه از یك بازیگر مشهور داریم كه در حال ورزش است.

این فعالیت‌ها به این جهت انجام می‌شود كه ثابت شده ورزش منظم و روزانه پیشگیری‌كننده از بسیاری از بیماری‌ها و درمان برخی بیماری‌‌هاست.

یكی از بیماری‌هایی كه جزو شایع‌ترین علل مرگ و میر است، بیماری‌های قلبی- عروقی و فشار خون است و می‌دانیم كه از عوامل زمینه‌ساز آن چاقی و افزایش میزان چربی‌های خون، دیابت و بی‌تحركی است.

ورزش در كنار تنظیم وزن و كاهش میزان چاقی به‌طور مستقیم بر عملكرد قلب اثر دارد. از طرفی ورزش، حتی در افراد لاغر با فشار خون بالا می‌تواند در كاهش فشار خون موثر باشد، بدون این‌كه بیمار دارویی برای كاهش فشار خون استفاده كند.

ورزش در كاهش چربی‌های مضر هم موثر است، بخصوص میزان تری‌گلیسیرید خون با ورزش روزانه به‌طور واضحی كاهش می‌یابد. از اثرات مفید دیگر ورزش كمك به تنظیم قند خون است كه با سوزاندن قند اضافی موجود در خون اعمال می‌شود.

این مساله به قدری اهمیت دارد كه در برخی بیماران دیابتی تنها توصیه درمانی، ورزش روزانه است و در بقیه كسانی كه دیابت دارند هم در كنار درمان دارویی، ورزش روزانه توصیه می‌شود تا به این ترتیب از میزان داروی مصرفی كاسته شود.

اما در زنان ورزش اهمیت خاص دیگری دارد، چراكه در درمان و پیشگیری از بیماری پوكی استخوان موثر است. این بیماری كه در زنان بسیار شایع‌تر از مردان است و با عوارض خطرناكی مثل شكستگی‌های مكرر همراه است با ورزش در سنین مختلف از زیر 18 سال تا سنین یائسگی قابل پیشگیری و درمان است.

بخصوص ورزش‌هایی كه با فشار بر استخوان‌ها بخصوص پاها همراه است، مثل پیاده‌روی و وزنه‌برداری كه در كاهش روند پوكی استخوان بسیار موثر است.

یكی دیگر از اثرات درمانی ورزش اثر آن بر نازایی است، به این ترتیب كه ورزش در درمان بیماری تخمدان پلی‌كیستیك یا تنبلی تخمدان موثر است و با كاهش چربی‌های شكمی به تخمك‌گذاری كمك می‌كند.

همین‌طور ورزش با اثری كه بر روحیه فرد ورزشكار دارد، تاثیر ویژه‌ای بر اثربخشی داروهایی دارد كه در درمان نازایی استفاده می‌شود. همچنین ورزش به آزاد شدن هورمون‌هایی منجر می‌شود كه در تنظیم عادت ماهانه و تخمك‌گذاری بسیار موثر است.

ورزش در زنان باردار هم نقش ویژه‌ای دارد. در این زنان ورزش از افزایش وزن نامناسب در بارداری می‌كاهد و به یك زایمان مناسب كمك می‌كند، همین طور با تقویت عضلات لگن احتمال افتادگی مثانه را كاهش می‌دهد البته ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی كه احتمال آسیب به شكم یا افتادن مادر در آنها كمتر باشد، در بارداری توصیه می‌شود.

در واقع هر ورزشی كه خانم باردار قبل از بارداری داشته، قابل ادامه دادن در دوران بارداری است، البته اگر در مادر خستگی مفرط ایجاد نكند.

دكتر ثریا عالمی -‌ جراح و متخصص زنان و زایمان

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1883روز قبل
سه شنبه 9/8/1391 - 15:46
zahedkola ( تعداد مطالب : 1568 ) ( تعداد نظرات : 388 )
جام جم آنلاین: پدربزرگ چند سال پیش​ زمین خورد و پایش شكست. این تجربه برای او آنقدر تلخ بود كه از آن پس از جای خود حركت نمی‌كند. او دچار اضافه‌وزن شده است و با این كه كمترین حركت را از خود نشان می‌دهد درد در مفاصل او روز به روز بیشتر می‌شود.

 

او پیشنهاد پزشك معالجش برای پیاده‌روی و كم‌كردن وزن را نمی‌پذیرد و می‌گوید: اینها می‌خواهند برای خودشان دكان باز كنند كه من بخورم زمین و دوباره كلی خرج كنم.

شیوه زندگی پس از نقاهت او سبب شده است ​ منزوی و تا حدی افسرده شود. اضافه‌وزن به سلامت او لطمه‌زده و چربی​ و فشارخونش را بالا برده است.

حركت به سمت سلامت

فعالیت بدنی در همه سنین موجب سلامت جسمی و عامل دوری از ابتلا به انواع بیماری‌ها محسوب می‌شود. فعالیت فیزیكی موجب بهبود بهداشت روان، كنترل حركتی و فعالیت‌های شناختی ذهنی می‌گردد.

در صورتی كه افراد مسن چنین سبكی را برای زندگی انتخاب كنند، هم از جنبه جسمی سلامت خود را حفظ می‌كنند و هم در ارتباط اجتماعی خود با سایرین موفق می‌شوند.

به این ترتیب فعالیت بدنی باعث می‌شود انسان از بیماری‌های قلبی و سكته مغزی نجات پیدا كند، به فشار خون و عوارض آن دچار نشودو از بیماری قند به ویژه نوع دوم آن دور بماند.

با خوردن غذای خوب و مناسب و تحرك،​ ​چاقی سراغ شما نمی‌آید و به بیماری پوكی استخوان یا نرمی استخوان مبتلا نمی‌شوید.

این سلامت​ سبب می‌شود ​ با دیگران ارتباط بهتری داشته باشید و رابطه تان مثل دو انسان مشابه باشد نه یك بیمار یك عیادت كننده.

زندگی تازه

نسترن ـ الف، بانوی 74 ساله شاید یكی از سالم ترین بانوان مسن باشد كه من سراغ دارم.

او بعد از این‌كه مقداری اضافه‌وزن پیدا كرد دچار زانو درد شد و برای فیزیوتراپی یك دوره درمانی در بیمارستان را آغاز كرد.

اما بعد از پایان دوره درمانی خود دستورالعملی از پزشك معالجش دریافت كرد كه سر لوحه زندگی‌اش شد.

ورزش مستمر روزانه، كنترل مواد غذایی كه مصرف می‌كند و دریافت ریز مغذی‌های مورد نیاز بدنش از جمله مواردی بود كه به دستور پزشك خود در برنامه روزانه‌اش گنجاند.

امروز او شرایط خود را چنین توصیف می‌كند: «سرحال و با نشاط. انگار زمان متوقف شده است و روند پیری را كندتر كرده‌ام. دردهای گاه و بی‌گاهی كه سراغم می‌آمد كمتر شده است و احساس سبكی می‌كنم.»

هرچه عمر می‌گذرد، اهمیت سلامت جسمی بیشتر نمایان می‌شود. انجام تمرین‌های منظم و هدفمند و داشتن نشاط بدنی بهترین راه ممكن برای دوری از انواع بیماری‌هاست، بیماری‌های گوناگونی كه معمولا عموم اشخاص در سنین بالا به آن دچار می‌شوند و گاهی انجام این تمرین‌ها منجر به رفع عوارض بیماری‌های قبلی نیز می‌شود.

بهبود انعطاف‌پذیری، حفظ تعادل عضلانی می‌تواند در پیشگیری از افزایش بسیاری از علل ناتوانی در بین سالمندان كمك كند. تحقیقات علمی ثابت كرده است ​شیوع بیماری‌های روانی در بین مردمی كه دارای فعالیت‌های بدنی بیشتر هستند، كمتر مشاهده می‌شود.

فعالیت‌های فیزیكی مفید حتی اگر درسنین بالا نیز شروع شود، بسیار لذت بخش و مفید است و در رفع بیماری‌های شایع سالمندان نظیر بیماری‌های قلبی و عروقی، آرتریت، استئوپروز و فشارخون بالا و... كمك موثری می‌كند.

اگر تمرین‌ها و فعالیت‌های فیزیكی به طور مرتب و منظم انجام گیرد، به بهبود و تسكین دردها و ناتوانی‌های همراه با این بیماری‌ها منجر می‌شود و حتی اگر از سنین پایین شروع شود، می‌تواند پیشگیری‌كننده باشد.

فعالیت‌های فیزیكی در پیشگیری از ابتلا به بعضی اختلالات روانی مانند افسردگی و بیماری آلزایمر بسیار موثر است.

فعالیت‌های ورزشی سازمان یافته برای رفع هیجانات فردی مناسب بوده و به طور مثال قدم‌زدن برای فرد این فرصت را ایجاد می‌كند تا به جامعه نزدیك‌تر شود و سبب كاهش احساس تنهایی، دلتنگی و سرخوردگی اجتماعی شود.

تحرك و مبارزه با پیشرفت بیماری

یكی از بیماری‌هایی كه با افزایش سن گریبانگیر بسیاری از سالمندان می‌شود آرتریت است. این بیماری سبب محدودیت فیزیكی در سالمندان می‌شود، اما فعالیت‌های فیزیكی در كنترل التهاب و درد مفاصل وارد عمل می‌شوند و عواقب این بیماری‌ها را روز به روز كاهش می‌دهند.

به همین خاطر سالمندان باید فعالیت‌های فیزیكی مورد علاقه خود را انجام دهند و در صورتی كه دارای شرایط خاص مثل ناتوانی‌هایی در تحرك باشند با مراجعه به پزشك حدود تحرك خود را مشخص كنند.

به طور كلی فعالیت‌هایی نظیر قدم زدن، شنا كردن، حركات كششی، باغبانی و دوچرخه سواری برای میانسالان مفید است.

از آنجا كه جمعیت سالمندان بالای 60 سال در20 سال آینده دو برابر خواهد شد كاهش و به تاخیر افتادن ناتوانی مربوط به سن، شاخص مهم بهداشت عمومی محسوب شده و فعالیت فیزیكی نقش مهمی در حفظ و پایداری سلامت​ در تمامی سنین بازی می‌كند.

حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیكی ساده و منظم نظیر قدم‌زدن به كاهش خطر مرگ زودرس، كاهش ‌50 درصدی خطر پیشرفت بیماری‌های قلبی و انواع سرطان‌ها بخصوص سرطان روده، دیابت نوع دوم و پیشگیری یا كاهش فشارخون كمك می‌كند. همچنین با ورزش منظم پوكی استخوان كاهش یافته و كمردرد پیشرفت نخواهد كرد.

تحرك و ارتقای روحی

تحقیقات نشان می‌دهد​ تحرك بخصوص وقتی جنبه دسته​جمعی پیدا می‌كند سبب كاهش استرس و احساس تنهایی و افسردگی می‌شود.

همچنین رفتارهای پر خطر و مصرف دخانیات را نیز با این روش می‌توانید كم كنید.

این امكان وجود دارد ​فردی كه هر روز با نرمش جسمش را سرحال و شاداب می‌كند، نسبت به كسی كه ده یا20 سال از او كوچك‌تر است، اما اهل نرمش و ورزش نیست، خیلی بهتر و راحت‌تر زندگی كند و حتی بیشتر از او هم زنده بماند.

در مورد ورزش‌هایی نظیر شنا، دوچرخه سواری و پیاده‌روی باید روزانه ده دقیقه به زمان تمرین خود اضافه كنید تا این‌كه مجموع زمانی كه فعالیت فیزیكی انجام می‌گیرد، به 60 دقیقه برسد.

هر نوع فعالیتی كه شرایط مناسب را برای سلامت جسمی و روحی فراهم آورد مفید است. قدم‌زدن آهسته و تند، نظافت منزل، باغبانی، دوچرخه‌سواری، كوهپیمایی و… در سلامت و شادابی مؤثر است.

انجام حداقل 30 دقیقه فعالیت متوسط در اغلب روزهای هفته یا ترجیحا هر روز كه تعداد آن بین حداقل و حداكثر فعالیت روزانه باشد برای سلامت سالمندان بسیار ضروری است و منجر به كاهش اثرات و كندی روند پیری می‌گردد.

در صورت انجام فعالیت‌های شدید توصیه می‌شود قبلا با پزشك خود مشورت كنید.

ماندانا ملاعلی

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1883روز قبل
سه شنبه 9/8/1391 - 15:20
میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1187 )
مثلثی برای ستاره شدن در کشورمان وجود دارد مثلثی که می توان اضلاع آن را درخشش در زمین های خاکی، شانس در تست های آمادگی و یا همین سرمربیان و فوتبالی هایی که آنها را کشف می کرده اند دانست.

مهمترین عاملی که بازیکنان را به یک ستاره تبدیل می کند استعداد ذاتی خود آنها و نمایش آن استعدادهاست.

اغلب این ستاره ها در یک دیدار عملکرد خوبی از خود به نمایش می گذارند.

اغلب این ستاره ها در یک دیدار عملکرد خوبی از خود به نمایش می گذارند تا مورد توجه دیگران قرار بگیرند.

**استعدادهایی که کشف شدند

در میان کسانی که به واسطه کشف استعداد خود نامی در فوتبال کسب کردند می توانم به ستاره های بزرگی همچون علی دایی، فرهاد مجیدی، مهدی مهدوی کیا، شیث رضایی و... اشاره کرد.

علی دایی که در رشته متالوژی دانشگاه صنعتی شریف درس می خواند در تیم فوتبال این دانشگاه بازی می کرد که توسط منوچهر نظری داور به ناصر ابراهیمی معرفی شد و سپس به تیم تاکسیرانی پیوست و بعد از این همین طور مسیر پیشرفت خود را طی کرد.

دایی آن قدر گلزنی کرد که به یکی از مفاخر فوتبال ایران تبدیل شد و به رتبه آقای گلی جهان نیز دست پیدا کرد.

غلامحسین مظلومی بازیکن سابق استقلال و تیم ملی ایران که در گذشته سابقه مدیریت آبی پوشان را هم داشت توسط رایکوف کشف شد و به تیم تاج پیوست تا بعدترها یکی از ستاره های این تیم شود و حتی مدیریت آن را نیز برعهده گیرد.

وی ابتدا در تاج آبادان بازی می کرد و از جنوبی های با استعداد کشورمان بود.

غلامرضا عنایتی دیگر بازیکنی بود که در ابتدا توسط اکبر میثاقیان مربی تیم ابومسلم کشف شد عنایتی بهترین گلزن تاریخ لیگ برتر ایران با 100 گل است.

وی در تیم های ابومسلم خراسان، استقلال تهران_امارات_النصر_سپاهان_صبای قم و مس کرمان حضور داشته است.

فرهاد مجیدی پس از بازی در تیم نوجوانان و جوانان پارچین توسط نائب روبین دل کشف و به تیم کشاورزی پیوست و پس از آن مسیر پیشرفت را به سرعت طی کرد.

مجیدی سابقه بازی در تیم های بهمن، استقلال، راپید وین، الوصل، العین، الاهلی، النصر و الغرافه حضور داشته است.

 

مهدی مهدوی کیا ستاره بزرگ فوتبال کشورمان هم توسط مربی جوانان بانک ملی شناسایی شد و خیلی زود به پرسپولیس راه یافت.

مهدوی کیا در تیم های پرسپولیس، بوخوم، هامبورگ، اینتراخت فرانکفورت، استیل آذین و داماش گیلان حضور داشته است.

مهرداد میناوند ستاره سابق تیم ملی کشورمان نیز با بازی در تیم جوانان آتش نشانان و پاس، توسط علی دوستی مهر کشف شد و به تیم ملی جوانان برده شد.

وی با پرسپولیس در سال 1376 قهرمان لیگ ایران شده است و با اشتروم گراش 2 بار قهرمان لیگ اتریش شده است.


میناوند در تیم های کشاورز تهران پرسپولیس تهران، اشتورم گراتز، شارولروی، الشباب، پرسپولیس تهران، سپاهان اصفهان و راه آهن حضور داشته است.

وحید طالب لو دیگر بازیکنی است که پس از بازی در تیم های پایه استقلال توسط قلعه نوعی به تیم بزرگسالان استقلال رفت و حتی به تیم ملی نیز راه یافت وی در پست گلری بازی می کند.

طالب لو در تیم های استقلال و شاهین بوشهر بازی کرده است.

رضا نوروزی فوبتال را در سن 24 سالگی از تیم فوتبال دانشگاه آزاد اسلامی آغاز کرد. وی توسط محمود یاوری کشف و وارد دنیای رسمی وحرفه ای فوتبال شد.

این بازیکن در تیم های برق شیراز، استیل آذین، فولاد و نفت تهران حضور داشته است.

 

حامد لک فوتبال را از زمین های خاکی کهریزک آغاز کرد و سپس به تیم جوانان صبا پیوست و سپس عبداله ویسی جوانگرا وی را به فوتبال حرفه ای بزرگسالان کشور معرفی کرد.

میثم بائو فوتبال را از زمین های باشگاه نساجی مازندران آغاز کرد و توسط نادر دست نشان کشف شد و به تیم نوجوانان نساجی پیوست بائو در تیم های شموشک ، استقلال، الشعب امارات، راه آهن ،‌ابومسلم، پرسپولیس ، شهرداری تبریز و استقلال حضور داشته است

علی کریمی ستاره بزرگ فوتبال کشورمان ، فوتبال را از تیم فتح آغاز کرد و بعد علیرغم در خواست منصوریان مبنی بر استقلالی شدن به پرسپولیس پیوست تا یکی از ستاره های تاریخ سرخپوشان شود کریمی سابقه حضور در تیم های فتح تهران، پرسپولیس،‌ الاهلی، بایرن مونیخ، قطر السیلیه، استیل آذین و شالکه را دارد.

علیرضا نیکبخت واحدی دیگر بازیکنی بود که توسط اکبر میثاقیان کشف شد و به ابومسلم رفت و سپس با درخشش دوباره اش به استقلال راه یافت وی در تیم های ابومسلم خراسان ،‌استقلال تهران، الوصل امارات، پرسپولیس، استیل آذین، صبا، پیکان تهران و گهر زاگرس بازی کرده است.

نیما نکیسا فوتبال را از مدرسه فوتبال باشگاه پاس آغاز کرد و توسط فیروز کریمی کشف و به تیم نوجوانان باشگاه راه یافت وی سابقه بازی در تیم های پرسپولیس، پیام مشهد، کاوالا،‌برق شیراز ،‌پاس تهران،‌استقلال جنوب دزفول، استقلال اهواز و سیاه جامگان خراسان را داشته است.

فرشید طالبی که به عنوان سرباز در تیم فجر حضور داشت توسط غلام پیروانی کشف وبه فوتبال حرفه ای کشور معرفی شد.

وی در تیم های فجر، ذوب آهن و سپاهان حضور داشته است.

علیرضاحقیقی توسط فربد قلعه دار کشف و به تیم پرسپولیس معرفی شد.

وی در تیم های پرسپولیس و روبین کاران روسیه بازی کرده است.

شیث رضایی توسط حمید درخشان کشف شد.

وی سابقه بازی در تیم های پرسپولیس، صبای قم و شهرداری تبریز را دارد.

 

 

**قبولی در تست های بازیکنی

 

شاید مهم ترین و موفق ترین بازیکنی که از طریق قبولی در تست های بازیکنی فوتبال به دنیای مستطیل سبز معرفی شده است کریم انصاری فرد نباشد.

انصاری فرد در تست توسط علی دایی کشف شد و سپس به سایپا پیوست انصاری فرد در تیم های سایپا و پرسپولیس حضور داشتند.

 

دیگر بازیکنی که توسط تست بازیکنی به دنیای فوتبال معرفی شد هاشم بیگ زاده است.

بیگ زاده  توسط تست علی دوستی مهر جذب تیم کوثر شد و سپس به فجر پیوست.

 

وی در تیم های فجر سپاسی، استقلال تهران و سپاهان اصفهان بازی کرده است.

 

**درخشش در زمین های خاکی

 

بسیاری از بازیکنان فوتبال و حتی همین هایی که در دو بخش قبلی معرفی شدند با درخشش در زمین های خاکی باعث شدند که به تیم های بزرگ راه پیدا کنند.

 

همه موارد فوق به اضافه بزرگان فوتبال از این دسته هستند مثلا امیر قلعه نویی با درخشش در زمین های خاکی نازی آباد به تیم جوانان راه آهن و شاهین و سپس به تیم های بزرگ راه یافت تقریبا تمام ستاره های پا به سن گذاشته فوتبال ما همان هایی هستند که در گذشته را در زمین های خاکی، فوتبال خود را آغاز کرده بودند.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1748روز قبل
يکشنبه 7/8/1391 - 21:1
میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1187 )

یادکردی از دلباخته روح الله، شهید محمدرضا وطنی

محمدرضا به سختی دو دفعه خودش را تا نزدیکی های قله کشاند ولی باز هم سُر می خورد و پائین می رفت. بقیه بچه ها همگی سنگر گرفته بودند و از ترس جُم نمی خوردند تا از تیررس کالیبر50 در امان باشند ولی محمدرضا جسورانه به حالت چهاردست و پا بالا می آمد و تیرهای کالیبر50 به اطرافش می خورد، یخ ها می شکست و در هوا پخش می شد.

قاسم تقوایی (دوست و همرزم شهید) می گوید:

اوایل پیروزی انقلاب، درگیری های شدیدی بین حزب الهی ها و منافقین در قائمشهر اتفاق می افتاد و غالباً  مرکز این درگیری ها، پل هوایی بود.

در همان درگیری ها تعدادی از نیروهای زبده هم شهید شدند.

محمدرضا به عنوان نیروی نفوذی برای کسب اطلاعات در بین منافقین نفوذ کرده بود و تا مدتی بین شان بود و از آنها اخبار و اطلاعات کسب می کرد.

آنها اصلاً بویی نبرده بودند تا اینکه بعد از مدتی توسط منافقین مجاورمحله او شناسایی شد. آنها هم به دوستانشان خبر دادند که محمدرضا حزب الهی و از بچه های مسجدصبوری است. وقتی که منافقین به یقین رسیدند او را به باد کتک گرفتند و به قصد کشت زدند. در همین لحظه که محمدرضا داشت کتک می خورد ما سی-چهل نفر بیشتر نبودیم؛ بچه ها ترسیده بودند. به بچه ها گفتم هر طوری شده باید او را نجات دهیم. منافقین هم بیش از 200 نفر بودند. خلاصه ما هم غیرتی شدیم و به آنها حمله کردیم. هم کتک خوردیم و هم زدیم تا بالاخره محمدرضا را از چنگشان در آوردیم.

اوایل جنگ به کردستان اعزام شده بودیم. در تمامی عملیات های کردستان بچه های ما داوطلب می شدند.

در حین «عملیات احمدخان و پیررستم»، با کمین کالیبر50 دشمن مواجه شده بودیم.

یکسری از بچه ها، نوک قله باقی ماندند و به هر ترتیبی بود خودشان را نگه داشتند.

محمدرضا به همراه 8 نفر دیگر سقوط کردند و به ته دره رفتند.

محمدرضا به سختی دو دفعه خودش را تا نزدیکی های قله کشاند ولی باز هم سُر می خورد و پائین می رفت. بقیه بچه ها همگی سنگر گرفته بودند و از ترس جُم نمی خوردند تا از تیررس کالیبر50 در امان باشند ولی محمدرضا جسورانه به حالت چهاردست و پا بالا می آمد و تیرهای کالیبر50 به اطرافش می خورد، یخ ها می شکست و در هوا پخش می شد. هر چه داد می زدیم و به او می گفتیم: - نیا ؛ قبول نمی کرد، بسیار شجاع و نترس بود و آن روز جانانه جنگید تا بالاخره توانست آتش دشمن را خفه کند.

محمدرضا جمله ای که ورد زبانش بود را از خودش به یادگار باقی گذاشت و بچه های انجمن اسلامی مسجد صبوری، جمله آسمانی محمدرضا را بعد از شهادتش بر روی مهر انجمن حک کردند:

" امام مظهر عدالت و تقوا را دعا کنید "

خانم رباب وطنی ( خواهر شهید) می گوید:

محمدرضا دیپلم اش را گرفت و برای دانشگاه امتحان کنکور داد. بورسیه دانشگاه هندوستان شده بود، ولی عشق و علاقه اش به جبهه مانع رفتنش به هند شد و خود را بورس دانشگاه جبهه کرد.

او فوتبالیست قابلی بود و در تیم های مختلفی بازی می کرد که بعد از شهادتش به یادگار استادیوم فوتبال قائمشهر را به نام استادیوم شهید محمدرضا وطنی نام گذاری کردند.

سرانجام در تاریخ 61/5/7، آخرین روز عملیات رمضان در منطقه کوشک به حالت ستونی محمدرضا و برادر دیگرم «شهید حاج عیسی»، آقایان قاسم اوصیاء و سید محمود حسینی با هم در حال حرکت بودند. محمدرضا در حال درست کردن کوله پشتی نفر جلویی بود در همین لحظه خمپاره ای در کنار آنها منفجر شد و ترکشی هم به سر محمدرضا بوسه زد و او به زمین افتاد. حاج عیسی هم چند متر عقب تر از محمدرضا بود، وقتی او را در حال جان دادن دید، فقط چند بار صدایش زد: محمدرضا! محمدرضا؛ سرش را بوسید و خیلی راحت، انگار که اتفاقی نیفتاده باشد از جنازه برادرش عبور کرد و به راهش ادامه داد.

وقتی که محمدرضا شهید شد، چندین خانواده از روستاهای محروم اطراف قائمشهر برای تشکر و عرض تسلیت آمده بودند، برای محمدرضا گریه می کردند و می گفتند: محمدرضا و دوستانش برای ما خانه ساختند، به ما کمک مالی می کردند و همچنین در فصل جمع آوری محصولات کشاورزی کمک زیادی به ما می کردند.

نویسنده: سجاد پیروزپیمان/.

..........................................................................................................................

فرازی از وصیت نامه شهید:

در آن روزها که می رفت جامعه انسانی و فرهنگ اسلامی توسط دشمنان مکار و ددمنش رو به انزوا و نیستی و فرهنگ مادی معرفی غرب جامعه ما را فرا گیرد که در این لحظات حساس و طاغوت زده تاریخ و درمیان سکوت و ظلمت فریاد پرخروش جاء الحق و زحق الباطل پیامبرگونه ابرمرد تقوا در قلب از کار افتاده انسانیت خونی تازه به جریان انداخت و حرکتی متشکل و الهی آغاز شد…

و من هم به پیروی از خمینی روح خدا و به حکم وظیفه شرعی خود را موظف دانستم تا برای دفاع از مکتب و میهن اسلامی و رویارویی و ستیز با بعثیون کافر داوطلبانه به جبهه بیایم و شهادت را شرافتمندانه ترین مرگها و رستگاری قطعی و بالاترین مرحله تکاملی می دانم تا شاید اگر لایق بودم خدا توفیق شهادت را نصیبم گرداند...

به هوش باشیم که دشمن زخم خورده خارجی و جریانات ناراضی و رفاه طلب داخلی درصدد انحراف و نابودی انقلابند و شما تنها با وحدت کلمه و تلاش شبانه روزی تان می توانید کارسازان و سنگر بانان انقلاب و خنثی گر کلید دشمن باشید...

امام تبلور عینیت اسلام و مظهر عدالت و تقوا را دعا کنید که تنها راه نجات مستضعفان و تحقق حقانیت انقلاب در دعا و پشتیبانی شما تضمین می شود...

صلوات/.

 لشکر 25 کربلا

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1748روز قبل
يکشنبه 7/8/1391 - 19:33
میثم ومپایر ( تعداد مطالب : 5258 ) ( تعداد نظرات : 1187 )

هدهد صبا ـ ن.ناجی : سه شنبه هفته گذشته پس از برد دیر هنگام تیم ملی فوتبال ایران مقابل کره جنوبی، محمد عباسی وزیر محترم ورزش و جوانان، مبلغ 20 میلیون تومان به هر یک از بازیکنان تیم ملی پاداش داد. یعنی مجموعاً 400 میلیون تومان پاداش برای یک برد در بازی های مقدماتی جام جهانی. به همین خاطر بر آن شدیم که بر عملکرد تیم ملی فوتبال ایران در چند سا ل گذشته و حمایت مردم از آنها که خواسته ها را برآورده نکرده اند، مروری داشته باشیم.

مردم ما علاقه خاصی به فوتبال دارند و در این هیچ شکی نیست. شادی مردم از برد تیم ملی در بازی های مقدماتی جام جهانی 98 مقابل تیم استرالیا، هنوز از خاطره ها پاک نشده است. مردمی که به خیابان ها ریختن و ساعت ها با هم خوشحالی کردند، خندیدند و امید و طراوت به زندگی آنها تزریق شد.


 


به گزارش هدهد صبا، تیم ملی فوتبال ایران دوره قبل نتوانست در جام جهانی حضور پیدا کند و شادی های بلقوه مردم بلفعل نشد. چهره های به جای خنده و شادی غم به خود دید و حتی تر شد.

با این توصیفات پی به این موضوع می بریم که بازی فوتبالیست های تیم ملی ما به غرور، افتخار، شادی و حتی زندگی مردم ما گره خورده است. و این یک واقعیت است که باید تک تک بازیکنان و مسئولین فوتبال و ورزش کشور به آن توجه داشته باشند.

اگر با نگاهی دقیق‌تر وضیعت فوتبال کشورمان را بررسی کنیم متوجه می‌شویم در دهه گذشته پیشرفت این ورزش در پاره ای از اوقات سیر نزولی داشته و حتی با هزینه کردن مبالغ هنگفت نتوانستیم به موفقیت چشمگیری دست بیابیم. این عدم موفقیت نه تنها در بازیهای ملی بلکه در لیگ برتر نیز گریبان فوتبال کشورمان را گرفت و هنوز هم هیچ برنامه مدونی برای پیشرفت این ورزش محبوب طراحی نشده است.

حال با توجه به اینکه شکست ملی پوشان ناامیدی و سرخوردگی برای جوانان ما به ارمغان میآورد، آیا پرداختن و هزینه کردن مبالغ هنگفت میلیاردی برای بازیکنان رشته ای که قادر به احیا کردن غرورملی و هویت ایرانی ما در این زمینه نیستند کاری صحیح است؟

جالب اینجاست، پرداخت این پاداش میلیونی در حالی است که چندی پیش تیم ملی در بازی با لبنان متحمل شکست مفتضحانه ای شد که حتی برای بازیکنان این تیم هم غیر قابل باور بود  و در این زمینه میتوان به صحبت دوازه‌بان تیم لبنان اشاره کرد که گفته است: "فرصت‌های زیادی برای باز کردن  دروازه ما وجود داشت."

ایران 1 بر صفر تیم ملی کره جنوبی را برد اما برای این برد دیر هنگام باید پاداش 400 میلیون تومانی به این تیم داد؟ البته این پاداش کاملا جدای از حقوق های میلیونی و یا بعضا میلیاردی این بازیکنان در باشگاه  هایشان است.

کشور ما در المپیک گذشته در رشته های مختلفی به غیر از فوتبال مدال آور بود. آیا نباید جناب وزیر ورزش به جای توجه به فوتبال که تا به امروز خواست مردم ما را برآورده نکرده است به دیگر رشته هایی که باعث افتخار  ملت ایران بوده توجه کند. آیا امکانات تمام رشته های ورزشی ما همانند ورزش فوتبال است؟

آیا ادامه دادن به این سیر آزمون و خطا در فوتبال صحیح است و وقت آن نشده تا حد اقل با یک برنامه ریزی درست و بلند مدت این ورزش محبوب را همچون گذشته برای مردم مایه افتخار و امید کرد.

پس اگر تشویق 20 میلیونی برای برد تیم ملی و خوشحالی هموطنانمان قرار می دهیم. تنبیه و جریمه 20 میلیونی هم برای باخت و ناراحتی و چشم های گریان طرفداران این ورزش پر طرفدار هم قرار دهیم.

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1748روز قبل
پنج شنبه 4/8/1391 - 16:46
baharrrrr88 ( تعداد مطالب : 38737 ) ( تعداد نظرات : 5088 )
اگر می‌خواهید فرزندتان ورزش كردن را در برنامه‌های همیشگی زندگی خود قرار بدهد، برای او در آغاز ورزش‌هایی متناسب با سلیقه و توان او در نظر بگیرید. تشویق و حمایت شما شانس علاقه‌مند شدن او به فعالیت‌های ورزشی را بیشتر می‌كند.

 

هفت صبح: پدرها و مادرها همواره ‌این دغدغه را دارند كه فرزندانشان را درست تربیت كنند و منش‌ها و عادت‌های خوب را در آنها بپرورند و ماندگار كنند. از این‌رو علاوه بر آموزش‌هایی كه در خانه به آنها می‌دهند،‌ آنها را در كلاس‌های مختلفی از زبان و موسیقی گرفته تا نقاشی و سفالگری ثبت نام می‌كنند. به‌ این ترتیب توانایی، ‌استعداد و علاقه آنها در همین روزهای كودكی شناخته می‌شود و قدرت انتخاب آنها را برای انتخاب مشاغل و سبك‌های مختلف زندگی بالا می‌برند.

علاوه بر این فعالیت‌های ذهنی، فرهنگی و هنری،‌ بسیاری از خانواده‌ها تاكید بسیاری بر رفتن فرزندانشان به كلاس ورزشی دارند، اما به دلیل انتخاب نادرست رشته ورزشی برای كودك‌شان بعد از مدتی دلسرد می‌شوند و این مسئله مهم را رفته رفته به فراموشی می‌سپارند. این در حالی است كه بدن سالم تعیین‌كننده انتخاب‌های درست و برتر كودك در سنین بزرگسالی است. علاوه بر آن تشویق بچه‌ها به ورزش كردن در سنین كودكی هم آنها را به تناسب اندام می‌رساند و هم از دچار شدن آنها به اضافه وزن جلوگیری می‌كند.

اگر شما هم چنین دغدغه‌ای دارید و نمی‌دانید كه چه نوع ورزشی را باید برای فرزندتان انتخاب كنید و چطور او را علاقه‌مند و پیگیر كنید باید نكاتی را رعایت كنید. باید بدانید این مهم نیست كه فرزندتان به یك تیم بزرگ و مشهور بپیوندد یا به صورت حرفه‌ای بیشتر اوقات خود را به ورزش كردن بپردازد. مهم این است كه بتواند از فرصت‌های فراغتش چه در خانه و چه در مدرسه برای ورزش كردن استفاده كند.

اگر می‌خواهید فرزندتان ورزش كردن را در برنامه‌های همیشگی زندگی خود قرار بدهد، برای او در آغاز ورزش‌هایی متناسب با سلیقه و توان او در نظر بگیرید. تشویق و حمایت شما شانس علاقه‌مند شدن او به فعالیت‌های ورزشی را بیشتر می‌كند. كودك‌تان را به برنامه‌های ورزشی محلی ببرید، علاقه خودتان به ورزش را نیز به او نشان بدهید و ورزش مورد علاقه‌تان را به او معرفی كنید.

فعالیت‌هایی متناسب با سن کودک


کودک شما در سنین مختلف توانایی انجام فعالیت‌های ورزشی مختلفی را دارد كه شما باید با آنها آشنا باشید. به احتمال زیاد كودك بعد از گذشت چندین هفته از شروع ورزش، استعداد طبیعی و توانایی خود را بروز می‌دهد.

كودكان دو تا پنج سال

چه ورزشی برای كودكم مناسب است؟

كودكان نوپا و پیش‌دبستانی‌ها می‌توانند ورزش‌های پایه‌ای و حركات ساده را انجام بدهند. این در حالی است كه آنها برای انجام ورزش‌های حرفه‌ای و سازمان‌یافته بسیار كوچك و كم سن و سالند.

بهترین ورزش‌ها برای این سنین، حركاتی ساده است كه به بازی شباهت دارد و شما می‌توانید بدون اینكه او را به كلاس ورزشی خاصی بفرستید با او ورزش كنید.

حركات مناسب برای این كودكان  دویدن، بالا رفتن از سراشیبی‌ها، لگد زدن، غلت زدن، رقصیدن، بازی كردن با یک توپ سبک ،پدال زدن با یك دوچرخه یا سه چرخه كوچك و بازی كردن در آب است.  كودكان شش تا هفت سال


همان‌طور که کودکان بزرگ‌تر می‌شوند، قدرت هماهنگی و توجه آنها بیشتر و بهتر می‌شود و می‌توانند جهت و مفهوم کار تیمی‌ را درك كنند. اگر می‌خواهید كودكتان را در این سنین به كلاس‌های ورزشی بفرستید،‌ فعالیت‌های ورزشی تیمی ‌بهترین انتخاب هستند.فوتبال، ژیمناستیک، شنا، تنیس، گلف، دو و میدانی و  هنرهای رزمی برای این سنین مناسبند.  كودكان هشت سال و بالاتر

كودكان وقتی به سن هشت سالگی می‌رسند،‌ توان انجام طیف وسیعی از ورزش‌ها را دارند كه شما می‌توانید با توجه به علاقه و سلیقه كودك و همچنین مشورت با مربی‌های این رشته‌ها او را به كلاس ورزشی بفرستید. البته‌ این را فراموش نكنید كه انجام ورزش‌های حرفه‌ای،‌ تنها راه داشتن یك اندام مناسب برای كودك‌تان نیست. اگر متوجه شدید فرزند شما به ورزش علاقه‌مند به نظر نمی‌رسد،

نباید او را مجبور كنید. در این شرایط باید برای او فعالیت‌های فیزیکی دیگری در نظر بگیرید. برای مثال شما می‌توانید دوچرخه بخرید و به همراه هم به دوچرخه‌سواری تفریحی بروید. یا اینكه مسیرهایی برای پیاده‌روی در نظر بگیرید و هر روز كودك‌تان را به پیاده‌روی ببرید. علاوه بر اینها می‌توانید برنامه منظمی ‌برای كوهنوردی در نظر بگیرید و او را همراه خود به كوه ببرید. البته فراموش نكنید نباید او را مسافت زیادی پیاده ببرید و خسته كنید.

چه ورزشی برای كودكم مناسب است؟شرایط كلاس ورزش را بررسی كنید

اگر رشته‌های ورزشی مختلفی در باشگاه‌های ورزشی محل زندگی‌تان آموزش داده می‌شود، قبل از اینكه كودك‌تان را به عضویت یك تیم درآورید یا در یكی از كلاس‌های ورزشی انفرادی ثبت‌نام كنید، اجازه بدهید كودك شما هر یك از آنها را برای چند مرحله امتحان كند.

سپس برای مقایسه كردن ورزش‌ها با یكدیگر موارد زیر را در نظر بگیرید:

  میزان و بهای تجهیزات مورد نیاز كودك برای انجام آن ورزش

  فرصت و توان كودك برای شركت در این كلاس‌ها

  میزان فعالیت‌های فیزیكی

  تاكید بر مهارت‌های فردی در مقابل اجرای تیمی‌

  میزان زمانی كه شما و فرزندتان می‌توانید به رفتن به كلاس‌های ورزشی اختصاص بدهید.

چه ورزشی برای كودكم مناسب است؟

علاوه بر اینها برنامه هفتگی فرزند خود را نیز باید در نظر بگیرید. اگر کودک شما در طول هفته به كلاس‌های دیگری مانند زبان یا موسیقی می‌رود، اضافه شدن یك برنامه ورزشی سنگین مانند دو و میدانی،‌ در او ایجاد ضعف و خستگی می‌كند. مهم‌تر از همه ‌این است كه باید مطمئن شوید فرزند شما واقعا می‌خواهد در كلاس‌های ورزشی شركت كند چراكه با وجود مزایای فراوانی كه ورزش كردن حرفه‌ای برای بدن دارد،‌ تنها راه داشتن سبك زندگی سالم نیست آنچه اهمیت دارد این است كه كودك دریابد این فعالیت‌های ورزشی برای او مفید و سرگرم‌كننده است.درگیر ورزش كودك‌تان باشید


همان‌طور كه فرزند شما ورزش‌های مختلفی را امتحان می‌كند، شما نیز با او همراه باشید. برای مثال به دنبال پاسخ سوال‌های زیر باشید.

آیا بچه‌ها در كلاس ورزشی با توجه به سن و میزان مهارت‌هایشان گروه‌بندی شده اند یا نه؟

در كلاس ورزشی فرزند شما تا چه میزان به ‌ایمنی و سلامت آنها در زمان ورزش دقت می‌شود؟

مربی تا چه میزان فرزند شما را در فعالیت‌های تیم مشاركت می‌دهد؟

آیا مربی قواعد ورزشی و روش استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب را به خوبی به كودك شما آموزش می‌دهد؟

آیا اعضای تیم با اصل گرم کردن و سرد کردن قبل و بعد از انجام حركات ورزشی آشنا هستند؟

چه ورزشی برای كودكم مناسب است؟

آیا مربی در جریان فعالیت‌های ورزشی، به هیدراته و كم آب نشدن بدن بچه‌ها توجه دارد؟

در كلاس ورزش حرفه‌ای،‌ آیا کودک‌تان انجام حرکات مناسب بدنی را آموخته است؟

شانس بروز توانایی و شركت در فعالیت ورزشی كودك شما در زمان كلاس چقدر است؟

علاوه بر اینها یكی از مهم‌ترین عواملی كه می‌تواند برای كودك شما در ادامه دادن به فعالیت ورزشی تعیین‌كننده باشد،‌ سبک مربیگری است. اگر یک مربی به طور مداوم به كودكان ماهرتر توجه كند و كودكان تازه‌كار را از دایره توجه خود خارج كند، كودك به سرعت دلسرد می‌شود و دیگر حتی به اجبار شما هم به كلاس نخواهد رفت.

علاوه بر آن انتخاب برنده و بازنده توسط مربی در پایان فعالیت ورزشی روزمره عاملی بسیار منفی برای طرد كودكان از كلاس است.  به طور کلی، نگرش و رفتار شما به ورزش كردن كودك‌تان باید مثبت و دلگرم‌کننده باشد تا عملكردهای او را بهبود ببخشد و او را به سمت تداوم فعالیت‌های ورزشی سوق بدهد. تا آنجا كه می‌توانید و برنامه هفتگی شما این اجازه را به شما می‌دهد، در برنامه‌های ورزشی به خصوص زمان مسابقات تیمی‌ فرزندتان شركت كنید.

این را هم فراموش نكنید كه شما بهترین الگو برای فرزندتان هستید. ورزش كردن مداوم شما تاثیر زیادی بر او خواهد داشت.
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1398روز قبل
دوشنبه 1/8/1391 - 17:31
گردباد ( تعداد مطالب : 7199 ) ( تعداد نظرات : 801 )

فلیکس باوم‌گارتنر از آن دسته انسا‌ن‌هایی است که نه بلندی کوه‌ها را می‌شناسند نه ارتفاع موج‌ها را. همان‌هایی که دیوانه هیجان هستند و دست به هر کاری می‌زنند؛ حتی پرش از فاصله 39 کیلومتری زمین!

به گزارش ایسنا، پایگاه اینترنتی روزنامه «ولت‌» آلمان در هیاهوی پرش دور از انتظار «باوم‌گارتنر» اتریشی، فهرستی از 10 ماجراجوی نادر جهان را ارائه کرده است.

1. فلیکس باوم‌گارتنر: سقوط آزاد

این ورزشکار اتریشی یکشنبه همین هفته از فراز جو زمین و فاصله‌ای 39 کیلومتری به پایین پرید تا نخستین انسانی باشد که دیوار صوتی را بدون استفاده از وسایل پروازی شکسته است. او از درون بالنی بالای شهر رزول ایالت نیومکزیکو سقوط آزاد خود را انجام داد.

در این ارتفاع هوا بسیار رقیق بوده، سرعت او افزایش پیدا کرده و به چیزی در حدود ۱۱۱۰ کیلومتر بر ساعت رسید. این ماجراجوی ۴۳ ساله به خاطر سقوط آزادهایش معروف است. فشار هوا در این ارتفاع ۲ درصد سطح دریا و تنفس بدون ماسک اکسیژن ناشدنی است.

ماجراجوترین و نترس ترین ورزشکاران دنیا (+عکس)
دیگرانی که قصد داشتند، رکوردهای جذاب، بلندترین، سریع‌ترین و طولانی‌ترین سقوط آزاد را بشکنند، جان خود را از دست داده‌اند ولی باوم‌گارتنر پیش از پرش خود گفته بود: «اگر چیزی اشتباه شود، تنها خدا می‌تواند به داد شما برسد، زیرا اگر خوش‌شانس نباشید و مهارت این کار را نداشته باشید، هیچ ندارید و فقط باید امیدوار باشید، او شما را ناامید نکند.»

رکورد سقوط آزاد از آن «جو کیتینگر»، خلبان بازنشسته نیروی هوایی آمریکاست. او سال ۱۹۶۰ (۱۳۳۹هجری شمسی) از بالنی در ارتفاع ۳۱ کیلومتری سطح زمین به پایین پرید. پیرمرد هشتاد ساله بازنشسته، عضوی از تیم پرش باوم‌گاتنر و تنها صدایی بود که با او در صعود دو ساعت و نیمی و سقوط ۱۰ دقیقه‌ای‌اش ارتباط داشت.

پژوهشگران پروژه «رد بول استراتوس» باور دارند که تکنولوژی به کار رفته در سقوط آزاد باوم‌گارتنر به کار نجات اضطراری در وسیله‌هایی با شتاب و سرعت بالا می‌آید؛ تکنولوژی‌ای که ناسا و صنایع فضایی به دنبال آن هستند.

برای بررسی دقیق نتایج این پرش، دوربین‌هایی با بالاترین کیفیت این عملیات را دنبال کرده و برخی دیگر نیز به طور خاص روی باوم‌گارتنر تمرکز داشتند. تا به‌ حال موارد اندکی بوده که خلبانان از هواپیماهایی که با سرعت مافوق صوت حرکت می کردند، بیرون پریده باشند اما هنوز دقیقا روشن نیست که این سرعت چه تاثیری بر بدن انسان می‌گذارد.

پخش کنندگان تلویزیونی این رخداد برای جلوگیری از پخش هرگونه تصویر دلخراش، تاخیری ۲۰ ثانیه‌ای را برای پخش مستقیم تلویزیونی در نظر گرفته بودند؛ پروژه‌ای که بستگی مستقیمی با وضعیت جوی داشت.

باوم‌گارتنر پیش از این 130 پرش دیگر را انجام داده بود که از جمله آنها می‌توان به پرش از برج‌های پتروناس در کوالامپور مالزی یا آسمانخراش 509 متری تاپیه اشاره کرد.

2. رابی مدیسون: موتورسواری


این بدلکار اهل استرالیا رکورد جهانی پرش‌طولی با موتور را در اختیار خود دارد. او 29 مارس 2008 با موتورش در ملبورن پرشی 106/98 متری و در نهایت فرودی موفقیت‌آمیز داشت. مدیسون در تازه‌ترین فیلم از مجموعه"جیمز باند» با نام «سقوط آسمانی» (Skyfall) بدل «دنیل کریگ» ـ جیمز باند ـ خواهد بود.
ماجراجوترین و نترس ترین ورزشکاران دنیا (+عکس)
3. ژان ایو بلوندو: اسکیت

این ماجراجوی فرانسوی با عنوان «Rollerman» با لباسی که 31 چرخ در آن دوخته شده جاده‌ها و خیابان‌ها را درمی‌نوردد. سرعت او با این لباس گاه تا 116 کیلومتر در ساعت نیز می‌رسد. او در روزگار دانشجویی، این لباس را به عنوان بخشی از پایان‌نامه‌اش طراحی کرده بود.
ماجراجوترین و نترس ترین ورزشکاران دنیا (+عکس)

4. دیرک آوئر: اسکیت


این آلمانی در سال 2009 در اشتوتگارت با اسکیت‌هایش از مسیر ترن هوایی گذشت و در پایان شیب تند مسیر توانست با مهارت تمام بایستد. او در آن زمان 37 سال داشت و سرعتش در بخشی از مسیر به 88 کیلومتر بر ساعت رسید. او سال 1997 نیز با پورشه‌ای که 307 کیلومتر بر ساعت سرعت داشت، یدک کشیده شد!
ماجراجوترین و نترس ترین ورزشکاران دنیا (+عکس)

5. سیمونه اوریگونه: اسکی

این اسکی‌باز ایتالیایی با دو اسکی تنها از نوک کوهی به پایین سر خورد؛ آن هم با شتابی که سابقه نداشت. او سال 2006 در فرانسه به سرعت 251/4 کیلومتر رسید. شیب پیست 76 درصد بود. اوریگونه فرانسوی در اسکی سرعت چهار قهرمانی جهان را در کارنامه دارد.
ماجراجوترین و نترس ترین ورزشکاران دنیا (+عکس)

6. دنی وی: اسکیت‌برد

این آمریکایی در میان اسکیت‌برد‌سواران جهان رکورد بلندترین پرش را از آن خود دارد: او نخستین انسانی است که بدون کمک‌های فنی از دیوار چین پریده است. وی هشتم اوت 2004 در رقابت‌های X-Games رکورد جهانی 24 متر را در سطح شیب‌دار دست‌ساز خودش به ثبت رساند.
ماجراجوترین و نترس ترین ورزشکاران دنیا (+عکس)

7. گرت مک‌نامارا: موج‌سواری


موج‌سوار 45 ساله آمریکایی نوامبر 2011 رکوردی را در کتاب رکورهای جهانی گینس از خود به جا گذاشت و آن سوار شدن بر بزرگ‌ترین موج در پرتغال بود. او با جت اسکی سوار بر موجی شد که 27/4 متر بلندی داشت. مک‌نامارا سال 2007 در آلاسکا سوار بر موجی شد که از یخچالی طبیعی سرچشمه گرفته و به دریا فرو می‌ریخت.
ماجراجوترین و نترس ترین ورزشکاران دنیا (+عکس)
8. جردن رومرو: کوهنوردی

این جوان کالیفرنیایی در 13 سالگی بر بلندای قله اورست ایستاد. او دو سال بعد رکورددار جهان شد و در سال 2011 جوان‌ترین فرد تاریخ شد که به هفت قله بلند جهان در هفت قاره جهان صعود کرده است. جردن 5 سال پیش از آن این کار را هدف خود خوانده بود.

9. یوخن شوایتسر: بانجی‌ جامپینگ

این ورزشکار آلمانی در سال 1997 رکوردی جهانی را به جای گذاشت. او از بالگردی که 2500 متر اوج گرفته بود، بیرون پرید. طول طناب این پرش 380 متر بود و تا یک‌هزار متر هم کش می‌آمد. شوایتسر در حال حاضر 55 سال داشته و بازرگانی موفق است. او اداره ایستگاه‌های پرش بانجی‌جامپینگ را بر عهده داشته و به صدور مجوز لازم برای انجام این رشته می‌پردازد.
ماجراجوترین و نترس ترین ورزشکاران دنیا (+عکس)
10. جد میلدن: دوچرخه سواری نمایشی (BMX)

میلدن نیوزیلندی در ژوئن 2011 موفق شد نخستین پشتک سه باره را در این رشته انجام دهد. این ورزشکار 24 ساله برای انجام این پرش بی‌سابقه پیستی 20 متری را تدارک دیده بود.
ماجراجوترین و نترس ترین ورزشکاران دنیا (+عکس)
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1930روز قبل
شنبه 29/7/1391 - 12:59
گردباد ( تعداد مطالب : 7199 ) ( تعداد نظرات : 801 )
ورزش هایی که در ا ین مقاله قصد داریم بررسی کنیم ورزش و نرمش هایی اساسی هستند که بدن شما را تندرست و شاد نگه می دارند و هیچ تفاوتی با ورزش هایی که در سالن های ورزشی داده می شود تفاوتی ندارند.اگر شما فردی شاغلی هستید اصلا نگران نباشید زیرا این ورزش های تنها مدت کوتاهی و ده دقیقه از زمان شما را می گیرد و شما می توانید با شادابی بیشتری به کارهای تان برسید.
اکنون به این حرکات ورزشی می پردازیم :
بسیاری از ورزش هایی که افراد می خواهند با کمک سی دی های آموزشی در منزل انجام دهند نیازمند یک سری از وسایل خاص است مانند:تردمیل یا دوجرخه و .... حتما باید با این وسایل انجام شود اما ورزش هایی که در این جا به شما پیشنهاد می کنیم تنها به یک فرش نیاز است که شما در اثر انجام حرکات ورزشی دچار کمردرد نشوید.بهتر است یک ملحفه ای تمیز را بر روی فرش خود پهن کنید تا احیانا اگر در اثر حرکات ورزشی عرق کردید به فرش شما منتقل نشود از ملحفه ای استفاده کنید که لیز نباشد که شما در هر حرکت مجبور باشید زمانی را برای صاف و مرتب گردن این زیر انداز اختصاص دهید.زمان 10 دقیقه را هر روز به یک ناحیه خاص از بدنتان اختصاص دهید مثلا یک روز بر ناحیه شکم،باسن،سینه ها،بازوها، و .... متمرکر کنید.
به این نکته مهم دقت داشته باشید درست است که زمانی که برای ورزش اختصاص می دهید کوتاه است اما مهم ترین مساله این است که اگر شما این کار را در دراز مدت انجام دهید اثر و نتیجه ای قابل توجه دریافت خواهید کرد.هیچ گاه حرکات ورزشی را تند و با سرعت انجام ندهید کاملا با آرامش و در سرعت معمولی این کار را انجام دهید.
ورزش را در ابتدا با حرکاتی مانند چرخاندن سر و گردن یا دست ها آغاز کنید زیرا این ورزش های حرکاتی هستند که بر روی تمام بدن شما تاثیر مستقیمی را می گذارند و شادی و سر زندگی شما را در طول روز تامین می کنند .ورزش های مداوم و متناوب تنها بر روی این موضوع تاکید دارند که شما باید حرکات ورزشی را به طور متناوب و بدون وقفه انجام دهید حتی اگر زمان این کار 10 دقیقه باشد.و هر ورزشی را که می خواهید انجام دهید باید کامل انجام دهید و بعد به سراغ حرکت ورزشی دیگری بروید.همان طور که گفته شد برای اینکه نتیجه ی بیشتری از ورزش هایتان بگیرید باید در هر روز بر یک ناحیه بدن تان تمرکز کنید و این حرکات را انجام دهید اما قبل از این که حرکات اختصاصی مربوط به هر روزتان را انجام دهید به شما توصیه می کنیم یک حرکات کلی مانند چرخاندن مچ دست و مچ و قوزک پاهایتان،یا چرخاندن سر و بازوها را آغاز کنید و بعد به این حرکات احتصاصی بپردازید.
بعد از مدتی که این حرکات را به طور مداوم انجام دهید شاید باورتان نشود اما متوجه می شوید که چربی های بدنتان شروع به از بین رفتن می کنند و از دست چربی های اضافی بدنتان راحت می شوید و اگر برای همیشه این کار را انجام دهید متوجه می شوید که چربی های بدنتان به عضله تبدیل خواهند شد.حتی اگر به این موضوع علاقه مند شدید و می خواهید تاثیرات ورزش تان را هر چه سریعتر مشاهده کنید به شما توصیه هایی داریم :
* شما می توانید یک بطری را از آب پر کنید و از آن به عنوان هالتر/ دمبل استفاده کنید و هر روز صبح با این حرکات می توانید چربی های اضافی بازوهای تان را که ممکن است شل شده باشند و باعث آزار شما شوند را با این کار ساده تبدیل به عضله کنید.
 
* از یک چوب دستی استفاده کنید.ممکن است بسیاری از افراد یک چوب دستی را در منزل نداشته باشند شما می توانید از لوله جارو برقی برای این کار استفاده کنید و این لوله ی بلند را به مدت 10 دقیقه از جارو برقی تان جدا کرده و بعد متصل نماید یا این که از یک عصا برای این کار استفاده نمایید.این چوب دستی را بر روی پشت خود قرار دهید و آن را بالا و پایین کنید تا چربی های موجود در پشت شما از بین بروند یا این که  از این چوب برای حرکات دراز و نشست استفاده کنید،این چوب را بر روی جلوی خود قرار دهید و از آن به عنوان یک وسیله ی کمکی برای بالا آمدن استفاده کنید،در این صورت افرادی که قادر به انجام حرکات دراز و نشست نیستند با سهولت بیشتری می توانند این کار را انجام دهند .

* شما می تواتید از یک کش یا نخی که حالت کش سان داشته باشد استفاده کنید و یک سر این کش را در یک دست خود و سر دیگر را در دست دیگر خود بگیرید و آنها را به هم دور یا نزدیک کنید با کمک این حرکت باز بر روی عضله های پشت بازوی خود کار می کنید و باعث می شود افرادی که دارای بازوهای بزرگی هستند با این کار به از بین رفتن بازوهای شان کمک شایانی می شود .

* حرکاتی را که بر روی عضلات دست،پا،سر،گردن، خود انجام دهید با احتیاط کامل انجام دهید و مواظب باشید که این حرکات آسیبی را به این نواحی از بدن شما وارد نسازد زیرا این اعضا بسیار حساس هستند و با کوچکترین ضربه ای آسیب می بینند . 
* شما در یک یا دو ماه اول این حرکات را هر روز و به مدت 10 دقیقه می توانید انجام دهید اما بعد از این مدت شما می توانید این زمان را از 10 دقیقه به 30 دقیقه افزایش دهید.زیرا بعد از گذشت یک یا دو ماه بدن شما آمادگی بیشتری را برای افزایش زمان ورزش کردن دارد و با مشکل جدی مواجه نخواهید شد اما باز هم متذکر می شویم که بر روی یک سری از اعضای خاصی که تاکید شد حساسیت بیشتری داشته باشید .
این موضوع که شما هر روز 10 دقیقه را به ورزش کردن اختصاص دهید بسیار بهتر از این موضوع می باشد که شما یک ساعت اما هفته ای یک یا دو بار ورزش کنید .
* مکانی را که برای ورزش کردن انتخاب می کنید باید محیطی باشد که کاملا آزاد باشد و شما حین ورزش کردن نگران این موضوع نباشید که دستتان یا پای شما حین انجام حرکات ورزشی به گلدان یا میز نخورد و دغدغه ی خاطر داشته باشید .اگر هنگام حرکات ورزش متوجه شدید که در ناحیه هایی مانند کمر،گردن،سر دچار عارضه شده اید بهتر است ورزش را متوفق کنید زیرا این موضوع نشانه ای است که شما این حرکت ورزشی که مربوط به این ناحیه میباشد را درست انجام نداده اید به همین دلیل در این ناحیه احساس درد و ناراحتی می کنید .

* موضوع دیگری که فوق العاده اهمیت دارد نحوه ی صحیح دم و بازدم شما در حین ورزش کردن می باشد شما باید به درستی و صحیح تنفس خود را کنترل کنید و بدانید که چه زمانی باید دم و یا چه زمانی بازدم را انجام دهید زیرا در غیر این صورت در حین انجام حرکات ورزشی با کمبود اکسیژن مواجه می شوید .

* اگر در فصل تابستان هستید بهتر است کولر و وسیله ی تهویه ی منزل تان را در حین حرکات ورزشی خاموش نگه دارید و فقط پنجره های منزل تان را باز کنید تا هوای اتاق در حین ورزش جابه جا شود،زیرا شما در حین انجام حرکات ورزشی دچار تعریق می شوید و اگر کولر یا هر وسیله ی تهویه ی دیگری روشن باشد باعث می شود که دچار درد عضلانی یا سرماخوردگی شوید.

* در آخر نکته ای که توصیه می شود برای این که انگیزه بیشتری برای ورزش کردن در منزل داشته باشید توصیه می شود هنگامی که می خواهید حرکات ورزشی را آغاز کنید بهتر است موزیکی در سالن یا اتاقی که در حال ورزش کردن هستید پخش شود زیرا در این صورت حرکات ورزشی را با شوق بیشتری انجام می دهید
زمان آخرین مطلب این کاربر: 1930روز قبل
شنبه 29/7/1391 - 12:51
taghvimi ( تعداد مطالب : 10405 ) ( تعداد نظرات : 2164 )

عادل فردوسی‌پور

عادل فردوسی پور روزنامه نگار، مترجم، تهیه کننده، مجری تلویزیونی و گزارشگر فوتبال، دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف است.

عادل فردوسی پور در مهرماه ۱۳۵۳ در محله شهر آرا تهران متولد شد. وی فرزند نخست خانواده است و یک خواهر و یک برادر نیز دارد. پدرش از اهالی رفسنجان و کرمانی الاصل است. وی دوران دبستان را در مدرسه “ذوقی” گذراند. از همان زمان علاقه اش به فوتبال نیز نمود پیدا کرد، علاقه ای که بعدها خانواده را نگران کرد. عادل دوره راهنمایی را در مدرسه طالقانی گذراند و چهارسال دبیرستان را به مدرسه البرز رفت و با معدل ۱۸ دیپلم گرفت.

وی علاقه زیادی به نشریات ورزشی داشت؛ تمام امید و آرزویم مجله “دنیای ورزش” یا “کیهان ورزشی” بود که هر هفته برای بدست آوردنش کلی تلاش می کردم. خانواده اش اهل فوتبال نیستند، وی در این باره گفته است که “هضم این موضوع که من فوتبال را دوست دارم برای خانواده ام بسیار دشوار بود، با التماس پدرم چند باری مرا به استادیوم برد، اما موضوع آن بود که آنها اصلا به فوتبال علاقه ای نداشتند.”

همزمان با آغاز دوره دبیرستان به دلیل علاقه فراوانی که به زبان انگلیسی داشت به یادگیری زبان پرداخت. با ورود به دانشگاه شریف در رشته مهندسی صنایع، توانست یادگیری زبان انگلیسی را نیز ادامه دهد و در سال سوم دانشگاه انگلیسی را بخوبی فرا بگیرد. او تحصیل را در دانشگاه شریف تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته صنایع ادامه داد و در همان دانشگاه به تدریس زبان تخصصی مشغول شد.

فردوسی پور فوتبال را دوست دارد و خوب نیز بازی می کند. شعر دوست نیز هست و با سپهری میانه ای دارد.

“راستی اگر سهراب سپهری زنده بود، می توانست در برنامه “نود” به عنوان یک کارشناس حاضر باشد. حیف شد!” او در سال ۱۳۸۴ با گروه اجرایی نمایش “فنز” به نویسندگی و کارگردانی محمد رحمانیان همکاری کرد. نمایش “فنز” درباره یک خانواده انگلیسی بود که همگی از طرفداران متعصب تیم منچستر یونایتد بوده و پرویز پرستویی در این نمایش نقش برادر بزرگ‌تر را ایفا می‌کرد که گزارشگر رادیو بود و عادل نیز به جای او گزارش انگلیسی می کرد.

در سال ۲۰۰۹ هفته نامه نیوزویک او را در فهرست پرقدرت ترین افراد در ایران در رده نوزدهم جای داد. مجله ورلدساکر به او لقب جان ماتسن ایران داده است.

وی فعالیت رسانه‌ای خود را در سال ۱۳۷۲، با روزنامه‌نگاری در اولین روزنامه ورزشی کشور، روزنامهٔ ابرار ورزشی به سردبیری اردشیر لارودی آغاز کرد. در آن زمان، سال سوم مهندسی بود.

خود وی در این باره می‌گوید:
“اردشیر لارودی در رابطه با حیطه کاری ام پرسید و پاسخ دادم ترجمه. متنی به دستم داد. صبح فردای آن روز کارم را تحویل دادم و از چند روز بعد کار را شروع کردم.” بزرگترین علاقه مندی اش حضور در صدا و سیما بود، وی در این باره می گوید: “n بار تست دادم تا در نهایت قبول شدم.

آخرین باری که تست دادم اواخر سال ۱۳۷۳ بود. اوایل هم پاسخ مثبت بود، اما می گفتند صدایت جوان است و پخته نیست.”

پس از چندین آزمون به صدا و سیما راه یافت اولین بار در سال ۱۳۷۴ در جریان بازی فوتسال جام رمضان صدایش از صدا و سیما پخش شد.

در ابتدا به گزارش برنامه منتخب ورزشی پرداخت و با گزارش بازی ها در جام جهانی ۹۸ به شهرت رسید. آن زمان کسی اسم فردوسی پور را نمی دانست، درباره اش می گفتند “همان مجری که می داند شب قبل بازیکنان لیورپول چه خورده اند!” فردوسی پور به روز بود و اطلاعات تازه ای داشت، اسامی بازیکنان خارجی را درست تلفظ می کرد و در شیوه گزارشگری و خواندن اسامی، در صدا و سیما تحولی ایجاد کرد.

هوشنگ نصیرزاده درباره وی می نویسد:
“جوانی است قد بلند، عاشق فوتبال، بسیار کم رو و خجالتی، سر به زیر، کم حرف، طرفدار انتقاد، نوگرا و دارای خانواده اصیل و معتقد به اصول.”

مازیار ناظمی در باره حضور عادل فردوسی پور در صدا و سیما می نویسد: “اگر اشتباه نکنم سال ۱۳۷۵ بود که به عنوان گوینده و تهیه کننده در گروه ورزش شبکه سه سیما فعالیت داشتم یادم می اید جوان قد بلند و موفرفری آمده بود که تست گزارشگری فوتبال بدهد. کلی مجلات “ورد ساکر” هم زیر بغلش بود و قرار شد روی یکی از فوتبالهای اروپائی صدا بگذارد وقتی کارش را شروع کرد به حدی صدایش بد و اجرایش مشکل داشت که همه می خندیدند.

کمتر کسی از بچه های حاضر در آن زمان فکر می کردند عادل بتواند با جواد خیابانی که برای خودش اسم و رسمی بهم زده بود، رقابت کند و در نهایت هم او را کنار بزند. گزارشگری تنیس، مسابقات اتومبیلرانی، نوشتن اطلاعات لازم برای برخی گزارشگران قدیمی تر و کم کم وارد شدن به عرصه گزارشگری فوتبال مسیری بود که عادل در سیما طی کرد.”

درباره همکارانش می گوید: “سعی کرده ام از همه آنها چیز یاد بگیرم؛ از وارث، شفیع، کوتی و بهروان گرفته تا جواد خیابانی که خیلی به من کمک کرد. و حتی همکاران نسل جدید مثل آقای علیفر، مزدک[میرزایی]، پیمان[یوسفی] و بقیه.” اگر برنامه های ورزشی صدا و سیما را در خاطر مرور کنیم، از جام جهانی ۹۸، عادل فردوسی پور مهمترین بازی های ایران را به همراه جواد خیابانی گزارش کرده، هرچند که این روزها، حرفه ای گری اولی موجب کسادی کار دومی شده است.

او می گوید طرفدار هیچ تیمی نیستم، با جوی که ایران دارد نمی شود طرفدار تیمی بود. اما به لیورپول انگلیس از قدیم علاقه داشته است.

وقتی برنامه “نود” کلید خورد

فردوسی پور در سال ۷۸، طرحی را از روی یک برنامه پر مخاطب ایتالیایی ارائه داد که در خرداد همان سال در قالب برنامه ۹۰ ارائه شد، برنامه ای که شهرتی برای او به ارمغان آورد.

وی درباره برنامه “نود” می گوید: “ماهیت برنامه “نود” نقد و بررسی بازی های لیگ و اتفاقات پیرامون فوتبال است. نمی توان اصل آن را تغییر داد.” فردوسی پور متاهل است و از نظرات همسرش در خصوص برنامه بهره می گیرد. او از نظرات دیگران استقبال می کند، اما برای برنامه اش اسلوبی دارد.

داور پیشکسوت فوتبال ایران در این باره می گوید: “عادل سعی می کند برنامه نود را به هیچ کس و هیچ چیز نفروشد و از بهترین دوستش هم انتقاد می کند. او مهارت دارد که وارد ماجراهایی شود که برای افکار عمومی جالب است و متخصص کشیدن مو از ماست است.”

وی همزمان با برنامه نود بزرگ شد و با آغاز دوره لیگ برتر فوتبال و برنامه های هفتگی اش که به تحلیل رویدادهای ورزش فوتبال کشور می پرداخت، چهره شد. آنچنان که برنامه هایش تاثیر مستقیمی در تیم های مطرح کشور، فدراسیون و تربیت بدنی داشت.

وی در این سال ها همیشه یک روند رو به رشد را طی کرده و سعی کرده به خطوط قرمز احترام بگذارد. به قول خودش هرگاه که کسی نیز به این خطوط احترامی نگذارد، پرچم می زنم و بالا و پایین می پرم.

در این سال ها که برنامه “نود” را ارائه می دهد، در استودیوی شماره ۱۴ به اجرای برنامه می پردازد، استودیوی کوچکی که به یمن دستگاه های دیجیتالی بسیار بزرگ به نظر می رسد.

معمولا در زمان تعطیلی لیگ، برنامه نود نیز تعطیل است. سرقفلی “نود” نیز به نام عادل زده شده، هرچند که تاکنون چهار بار مزدک میرزایی و رضا جاودانی به جای او ایفای نقش کرده اند، اما کسی آن ها را به یاد نمی آورد، همه نود را به نام فردوسی پور می شناسند.

 

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1143روز قبل
جمعه 28/7/1391 - 0:20
گردباد ( تعداد مطالب : 7199 ) ( تعداد نظرات : 801 )
با دقت در آرم باشگاه پرسپولیس می توان به اشتباه املایی آن پی برد. در آرم این باشگاه کلمه PERSPOLIS درج شده در حالی که یک حرف کمتر از کلمه صحیح دارد و باید PERSEPOLIS درج شود.\n

زمان آخرین مطلب این کاربر: 1930روز قبل
پنج شنبه 27/7/1391 - 21:38
  • تعداد رکورد ها : 8220
x